Безпечні Карпати: Чи пригальмує гіркий досвід бажання самовпевнених відчайдух "підкорювати" зимові гори

Підрозділи гірської пошуково-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення управління ДСНС України у Закарпатській області – в повній "бойовій" готовності

Безпечні Карпати: Чи пригальмує гіркий д…

Вже кілька днів поспіль рятувальники та синоптики попереджають про небезпеку сходження снігових лавин на високогір'ї українських Карпат. Туристів щоразу просять не вирушати високо в гори, не вивчивши елементарні "правила виживання" в складних погодних умовах. Тим не менш, повідомлень про те, що в горах загубилися туристи, не меншає.  І хоч для вдосконалення своїх професійних навичок надзвичайники провели планові учбово-тренувальні збори, сніг та хуртовини можуть ускладнити пошук зниклих мандрівників. Depo.Закарпаття вирішило нагадати події річної давності, січня 2019 року, коли у Карпатах не тільки на кілька діб губилися туристи, але і, на жаль, гинули.

Гори помилок не пробачають

Кілька днів у соцмережі активно коментували картинку, яка ніби-то характеризує тих, хто, ігноруючи попередженнями, проханнями та застереженнями рятувальників, таки піднімаються в засніжені гори.

Думки розділились. Дехто обурився, мовляв, якими б неслухняними не були туристи, не можна так про людей. Свою позицію закріпляли постами про постраждалих, які не винні в тому, що неочікувано зіпсувалась погода, про загиблих, яких уже не повернути. Правда переважна більшість все ж погоджується з тим, що тільки "барани" не можуть втямити, що в Карпатах у ці дні дуже небезпечно і насправді треба серйозно та адекватно оцінювати ситуацію, а ще більше власні можливості і готовність до виклику засніжених вершин. Про те, що гори не пробачають помилок, знають усі, та не всі усвідомлюють, що самовпевненість може коштувати життя.

Протягом січня 2019 року на Закарпатті в горах заблукали 18 людей, двоє загинули. Щодня рятувальники публікували повідомлення про лавинну небезпеку і щодня – про заблукалих туристів. "Гаряче" було вже на Святвечір. Упродовж вечора 6 січня надійшло два повідомлення про зникнення п'ятьох туристів. І якщо в одному випадку все склалося добре – лижників знайшли, то в другому, на жаль, одного знайшли вже мертвим.

Порятунок, схожий на Різдвяне диво

За пошуками киянина Ігоря Грищенка слідкувала вся країна. Ця історія справді унікальна. На четверту добу у пошуковиків уже майже не лишалося надії, що загублений у Карпатах турист живий. До пошуків залучали навіть гелікоптер. Ігор вийшов на зв'язок саме у той момент, коли над горою Гимба вдруге за день пролітав гелікоптер рятувальників. Він почув звук гвинтокрила, зміг відігріти телефон і зателефонувати на "101". Ігор мав при собі запальничку, яка фактично його врятувала. Він розпалив вогнище і міг грітися.

Першими туриста знайшли двоє місцевих жителів – брати Гаджеги, вони йшли до хатини на лижах. На всюдиході їхало двоє лісників Березниківського лісництва. Лісник каже, що завдяки тому, що Ігор підготовлений спортсмен, зміг протриматися більше чотирьох діб. Коли його знайшли, він сидів у хатині, зміг подати руку, сам вийшов і пересів в машину, і розповів про свої пригоди. "Він не зразу зійшов, тоді коли спочатку шукали рятувальники, його ще там не було, він два дні провів у лісі. Потім один день він закопався в стіг сіна, перебув одну ніч, а потім вийшов на цей будиночок. Там знайшов залишки їжі, розпалив багаття і так пробув ніч. Він на своїх ногах, але був важкий такий, дуже втомлений, казав, що сам би цієї ночі не пережив", – переповідає лісник Березниківського лісництва Іван Дукай.

Уже в лікарні, виснажений, але щасливий, що живий, Ігор дякував своїм рятівникам та обіцяв, що приїде у Карпати обов'язково ще. Але вже для того, аби відвідати хатинку, яка прихистила його, врятувавши від смерті. 

Коли є шанс помилки визнати

"Хеппіендом" закінчилось блукання Карпатами для туриста з Німеччини. В останній день відпочинку іноземний лижник вирішив спуститися сам і заблукав. Пройшов майже 20 кілометрів, не надибавши жодної живої душі. Шукаючи туриста, рятувальники ризикували власним життям – мало самі не потрапили під дві лавини. Та професіонали гірської пошуково-рятувальної служби знайшли лижника, який, блукаючи на високогір'ї, наражав себе на смертельну небезпеку. Іноземець зізнався, що ще однієї ночі в зимових Карпатах не пережив би. Свої помилки визнає і радить екстремалам: "Ніколи-ніколи не йдіть у гори самі! Особливо, якщо ви на незнайомій території", – каже німець.

Посольство Німеччини подякувало працівникам ДСНС в Закарпатській області за врятоване життя їхнього громадянина.

Трагічний спуск

На жаль, не так щасливо закінчився похід в гори сноубордистів із Києва. Троє 28-річних відчайдухів біля гори Стіг потрапили під снігову лавину. Двом чоловікам вдалося самотужки вибратися з-під снігового покрову, третій, на жаль, загинув. Перед сходженням на гору хлопці зв'язувалися з рятувальниками й питали, наскільки безпечний цей маршрут. Їм відповіли дослівно так: "Не йдіть, бо похорони дуже дорого обходяться!" Незважаючи на попередження, всі троє вирішили піти в гори.

Уже під час спуску хлопці зірвали першу лавину, яка засипала їх до пояса. А потім зірвали другу, яка засипала їх повністю. Один зумів самотужки вибратися з-під снігу й допоміг відкопати свого товариша. Після чого обидва відкопали третього. На жаль, молодий чоловік задихнувся під снігом і загинув. Хлопцям довелося переночувати зі своїм загиблим товаришем у наметі, тільки вранці вони змогли зв'язатися з аварійно-рятувальним загоном.

Пошуки тіла загиблого сноубордиста через складні погодні умови, нульову видимість, заметілі та загрозу лавин призупиняли двічі. "Поки погода не покращиться – ми того місця не дістанемося, це дуже ризиковано. Це розташовано в ущелині. Річ у тім, що там можливе сходження снігових лавин аж з трьох боків. Тому, аби не наражати рятувальників на ризик, пошуки призупинено", – розповідали рятувальники. Тіло знайшли на третю добу.

Трохи сухої статистики

Підрозділами гірської пошуково-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення управління ДСНС України у Закарпатській області за січень минулого року було здійснено 75 виїздів та виходів у гори, під час яких врятовано 81 людину, котра потрапила в небезпеку, з них 56 громадянам надано невідкладну долікарську допомогу. Також 242 туристичні групи (загальною чисельністю 4150 осіб) отримали консультації, зареєстровано та супроводжено туристичними маршрутами. Для порівняння: у 2018-му закарпатські рятувальники провели 250 пошуків туристів, які заблукали в горах.

Пошуки оплaчуються з бюджету держaвної служби з нaдзвичaйних ситуaцiй. Так, до прикладу, чотириденні пошуки зниклого у Карпатах Ігоря Грищенка обійшлися державі у 170 тисяч гривень. Для порівняння: зa кордоном туристи, що загубилися і на пошуки яких демобілізовані рятувальники, плaтять великi штрaфи.

Основні правила виживання

Рятувальники не втомлюються наполягати, щоб туристи реєструвалися перед походом в гори. Наче діє: у 2017-му році перед походом в гори реєструвалося 35 тисяч туристів, у 2018-му – 50 тисяч. Зробити це можна у найближчому пункті рятувальної служби. Під час реєстрації туристи надають свої паспортні дані, номери телефонів, вказують маршрут і час, коли планують повернутися.

"Якщо людина загубилася в горах – зразу потрібно телефонувати рятувальникам, не панікувати, якщо є змога, то повернутися по своїх слідах. У випадку, коли немає можливості піднятися вверх – потрібно спуститися вниз до потічка і звідти йти в напрямку течії. Рано чи пізно ви потрапите в населений пункт. Якщо нульова температура – можна заночувати, викопавши попередньо місце в снігу", – розповів начальник гірської рятувально-пошукової частини управління ДСНС у Закарпатській області Олександр Гуляк і додав, що у горах потрібно розраховувати в першу чергу на себе: адекватно оцінити сили, враховувати нюанси пересування снігом, мороз, вітер, а ще важливо зуміти відмовитися від походу, якщо нема стовідсоткової впевненості. Вершина нікуди не дінеться.

Турист завжди повинен брати в похід мобільний пристрій, ліхтарик, сірники чи запальничку, харчі, GPS-навігатор, а також відповідне спорядження. Якщо про похід буде повідомлено заздалегідь, то рятувальники зможуть стежити за безпечним пересуванням у горах, телефонуючи у домовлений час. У випадку надзвичайної ситуації допомогу нададуть оперативніше, адже знатимуть приблизне місцеперебування туристичної групи. Крім того, рятувальна служба повідомляє про погодні умови на маршруті та про небезпеку сходження лавини.

Та певна категорія молодих фрірайдерів абсолютно начхально ставиться до пересторог рятувальників, до рекомендацій тих, хто побував у сніговому полоні. Їх навіть не хвилюють історії без щасливого кінця. Час від часу в Інтернеті з'являється відео, на якому шибайголови "на публіку" зривають "лавинки", щоб на них "покататися". Інші хизуються тим, як на льоту зривають з канатки табличку "Обережно – лавинонебезпечна зона!" або ж весело розповідають, як "приборкуватимуть" ту чи іншу засніжену ущелину. "Вправляє" мізки "героям", на жаль, тільки нещастя.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme