Біткойн сепаратистський: Що відбувається з цифровою валютою

Перша і найпопулярніша криптовалюта біткойн з 1 серпня розділилася – поряд з класичним тепер з'явився Bitcoin Cash. І кожна нова "монетка", яку власники біткойнів отримали за просто так, вже 4 серпня коштує близько 300 доларів

Олексій Шевнін
Заступник головного редактора, редактор відділу "Економіка" "Ділової столиці"
Біткойн сепаратистський: Що відбувається…

Запеклі суперечки у біткойн-спільноті, які передували розколу, гучно названі "громадянською війною". Але попри те, що вона призвела до відділення нової цифрової валюти, це не спричинило великих потрясінь. Виходить, що цифрові гроші розмножуються і при цьому не знецінюються. Як так може бути, з'ясовував Depo.ua.

Як це працює

Запущений у 2009 біткойн на сьогодні вже має кілька сотень "послідовників" - інших криптовалют, які "живуть" у мережі рівноправних комп'ютерів по всьому світу, а називаються так, бо існують завдяки математичним алгоритмам і методам криптографії (шифрування).

Ключовим у системі Bitcoin є запис про те, що хтось переслав або отримав цифрові "монети". Всі записи про транзакції пачками (блоками) складаються в один ланцюжок - блокчейн. В кожному блоці коротко зашифрована інформація про попередній, а весь ланцюжок копіюється по світу на комп'ютери учасників системи, тож дані практично неможливо змінити. Транзакція вважається проведеною, коли потрапляє у блокчейн всередині якогось блоку. І працює усе це не саме по собі, а за допомогою добровольців-майнерів, точніше їхніх комп'ютерних потужностей. Майнерами вони звуться тому, що займаються "видобутком" (від англійського mining) біткойнів, які отримують від системи у винагороду за підтримку її життєдіяльності – тобто пакування всіх поточних транзакцій у блоки. Про технічні нюанси ми вже писали докладно, а зараз нагадаємо ще про таке: з роками за свої послуги майнери отримують все менше біткойнів від системи і заробляють на комісіях – якщо ви хочете, щоб ваш переказ був упакований в блок швидше, то погоджується віддати якийсь процент.

Отут у Bitcoin і виникли проблеми.

Що не так?

Перекази стали повільнішими і дорожчими. Замість кількох хвилин, як раніше, деяким користувачам доводиться чекати підтвердження транзакції по кілька годин, а то й днів. І щоб пришвидшити процес треба залишати більші комісії: тоді майнер, який генерує черговий блок, пріоритетно "впакує" запис про потрібний переказ. І це не просто незручності та додаткові витрати для окремих користувачів, а й гальмування розвитку всієї системи: щоб у майбутньому захопити маси, біткойн має бути зручним для дрібних платежів, але ніхто не буде чекати в кафе чи магазині по кілька годин, поки підтвердиться переказ. З іншого боку, високі комісії позбавляють криптовалюту однієї з головних переваг перед звичайними коштами на банківських рахунках.

І що ж робити?

Збільшити блоки, в які пакуються транзакції, або записувати в них менше даних. Усе це можливо і в багатьох варіантах. І от питання, як саме вчинити, розкололо біткойн-спільноту - майнерів, розробників програмного забезпечення, виробників "заліза" та власників бірж.

Одні пропонують записувати в блоки лише дані про транзакції, а цифрові підписи, які зараз пакуються разом з ними, зберігати окремо. Це може зберегти 50% - 75% місця у блоку, тож швидкість системи Bitcoin збільшиться у два-чотири рази. Але частина гравців ринку, зокрема деякі великі майнери, хочуть збільшувати блоки, а в ефективність інших заходів не вірять. Їм вигідно більше транзакцій, навіть з меншою комісією. Після переговорів майже всі зійшлися на тому, що треба не лише звільнити місце в блоку для більшої кількості транзакцій, але й розширити його до 2 Мб. Усе це давало надію на зростання швидкості переказів у 8 разів і збереження єдності системи Bitcoin.

Але чому біткойн розколовся?

Незгодні з пропонованими новаціями почали свою гру, бо не вірять у значне збільшення швидкості транзакцій за невеликих блоків. Це відносно нечисельна, але потужна за обчислювальними можливостями група майнерів та розробників під керівництвом екс-інженера Facebook Аморі Сечета. Вони запустили нову криптовалюту Bitcoin Cash з 1 серпня. За словами Сечета, цю ідею йому запропонувала китайська компанія Bitmain - один з найбільших виробників обладнання для майнінгу.

Що таке BitcoinCash

Це нова криптовалюта, яка до 1 серпня 2017 року має спільну історію (однаковий блокчейн) з класичним біткойном. Тож новою системою визнаються всі перекази, які були до розколу. Головна відмінність Bitcoin Cash у тому, що транзакції можуть складатися у пачки до 8 Мб. Але, з іншого боку, цифрові підписи будуть, як і раніше записуватися в блоки, тому в цьому варіанті швидкість обробки даних може зрости у 8 разів, тобто виявитися такою ж, як і в класичному Bitcoin, якщо його все-таки оновлять.

Хто і як отримав нову криптовалюту?

Власники звичайних біткойнів тепер мають ще й аналогічну кількість "монет" Bitcoin Cash, автоматично зарахованих на їхні віртуальні гаманці. Правда, є виключення. Ті, хто тримає біткойни на віддалених гаманцях і біржах, не маючи в своєму розпорядженні приватного ключа, може нових "монет" і не побачити. Все залежить від того, чи підтримує біржа або розробник відповідного програмного забезпечення Bitcoin Cash. І тих і тих багато. Так, біржі Bisq, Bitstamp, Gemini, GDAX та itBit наразі визнають лише класичний біткойн, а працювати з Bitcoin Cash готові Bihumb, Bittrex, Korbit, Kraken, Livecoin, Okex и ViaBTC.

Чи стали власники біткойнів удвічі багатшими?

Ні, тому що станом на 16:00 4 серпня ціна Bitcoin Cash приблизно у 10 разів нижча, за класичний біткойн - 285 дол. проти 2863 дол. Капіталізація (загальна вартість всіх монет) становить сьогодні 4,7 млрд дол. і 47,2 млрд дол. відповідно – а це перше і четверте місце у світі серед сотень криптовалют. Утім, співвідношення може сильно змінюватися буквально з години на годину: за три доби, з дня запуску, новий біткойн вже дорожчав на третину (тоді він був лише в 7 разів дешевший за "брата"), але потім відкотився назад, хоча класичний – навіть набрав кілька процентів. Стрибки в ціні характерні для криптовалют, особливо нових.

Чому ж Bitcoin Cash вже такий дорогий?

Через його "спадок" від класичного біткойна, заявлене покращення переказів та спекулятивні настрої. Технологія системи Bitcoin довела свою ефективність для забезпечення розрахунків в усьому світі, значна кількість великих гравців ринку заявила про підтримку Bitcoin Cash, а отже, він не стартує з нуля, а має базу, щоб стати поширеним платіжним засобом. Водночас курс нової криптовалюти штовхають угору спекулянти, які розраховують на її подорожчання, а купити новий біткойн можна не на всіх біржах, що обмежує пропозицію та підвищує ціну.

Навіщо потрібні ще одні гроші "з нічого"?

Щоб зручніше обслуговувати покупців і продавців, це якщо відкинути інтереси спекулянтів. Bitcoin Cash може стати вже зараз швидшим платіжним засобом, ніж класичний біткойн, який повільно переходить на нові правила. Але Bitcoin Cash може і знеціниться, якщо інші "монети" (не лише біткойн, а й ефірімум, лайткойн тощо) стануть більш зручними та поширеними.

То можна постійно створювати нові гроші типу біткойна?

Можна, але не всі вони залишаться грошима. Постійної генерації грошей не вийде: нові валюти, якими не опікуються держави, приживаються тоді, коли є достатньо людей, готових приймати їх в обмін на блага або як оплату боргу. Якщо той же Bitcoin Cash буде в цьому кращим за конкурентів, то його курс піде вгору. Але люди визнають щось грошима не просто так, потрібно, щоб хтось або щось підтримувало їхню цінність. Скажімо, зараз за звичайними грошима стоїть держава, а за криптовалютами – їхня технологія. І це також пояснює, чому новий біткойн відразу став коштувати кілька сотень доларів.

Яка ж подальша доля обох біткойнів?

Усе залежить від попиту на обидві криптовалюти. Логічно, що сьогодні розплатитися новими біткойнами можна у відносно невеликій кількості точок, тобто попит на них ще формується. У перспективі, коли спаде спекулятивний раж, доля нової криптовалюти буде більше залежати від того, скільки реальних продавців і покупців готові визнавати її як засіб обміну і платежу.

Водночас класичний біткойн може відчути наступ свого "молодшого брата", але не обов'язково він має при цьому дешевшати. По-перше, попит може підвищитися (чи знизитися) на обидва біткойни. По-друге, Bitcoin Cash може забирати користувачів у "нерідних" криптовалют. Загалом курс цифрових "монет" малопрогнозований, бо визначається багатьма економічними, технологічними та політичними обставинами і може кардинально змінюватися.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme