"Промприлад.Реновація": Як в Івано-Франківську активісти створюють економіку майбутнього

В Івано-Франківську громадські активісти задумали створити економіку майбутнього, запустивши багатомільйонний соціальний проект спільноінвестування

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
"Промприлад.Реновація": Як в Івано-Франк…

Днями в Івано-Франківську відбулась подія, яку оминули увагою провідні ЗМІ країни, однак, яка має всі шанси стати предтечою системних змін не лише міста, але й усієї держави.

Мова про презентацію великого проекту зі створення інноваційного центру "Промприлад.Реновація" на базі однойменного заводу "Промприлад" шляхом спільноінвестування. За задумом ініціаторів проекту, цей інноваційний центр культивуватиме можливості для людей на перетині чотирьох напрямків: неформальна освіта, сучасне мистецтво, нова економіка та урбаністика.

Метою проекту засновники, серед яких відомі в Україні громадські організації, бачать створення моделі для перезавантаження міст та регіонів із схожими на Івано-Франківськ передумовами.

Про передумови виникнення проекту

Появу проекту спровокувала потреба в переосмисленні промислових територій, які втратили свою економічну роль. В Івано-Франківську це згаданий вже завод "Промприлад", який колись виготовляв безліч товарів народного вжитку, але останнім часом існував більше на папері, аніж в реалі.

Закинуті промислові зони є проблемою не лише для івано-Франківська – це класична проблема для будь-якого пострадянського міста. Ініціатори проекту спробували дослідити цю проблематику і знайти рішення – що можна робити з такими об'єктами, як їх проблеми перетворити на потенціал.

На базі заводу "Промприлад" громадські активісти на чолі з Юрієм Филюком у 2016 році почали створювати соціально-економічну платформу для перезавантаження міста та регіону. Ця платформа повинна стати майданчиком, який дасть можливості людям з прагненням розвиватися , реалізовувати власні потенціали у своїх містах.

У квітні 2018 року відбувся запуск пілотного поверху проекту, який вже став прикладом безпрецедентної в Україні локальної екосистеми. Тут в єдиному просторі на 1800 м2 території взаємодіють і спільно втілюють програми міського розвитку представники від трьох основних секторів: бізнесу, громадських організацій і органів місцевого самоврядування. Станом на сьогодні це перший в Україні простір, де під одним дахом гармонійно працюють бізнес, громадянське суспільство і влада.

"Зараз тут працюють 12 операторів, які виконують 16 функцій та уособлюють собою всі чотири напрямки місії проекту: неформальна освіта, нова економіка, сучасне мистецтво та урбаністика. На 1800 м2 уже розмістилися коворкінг, конференц-зал, школа танців, галерея, арт-цех, дитячі навчальні простори, управління інвестиційної політики, міськвиконком, громадські організації, PromBar та кілька офісів місцевих бізнесів. Створено 155 робочих місць", – розповідає генеральний директор та ініціатор проекту Юрій Филюк.

Для запуску пілотного поверху засновники залучили більше ніж 1,3 мільйони доларів. Це як грантові кошти від громадських організацій та благодійних фондів, так і приватні інвестиції 21 інвестора.

Про проект "Промприлад.Реновація"

У вересні 2018 року проект вступив у нову фазу, яка передбачала викуп усієї території заводу "Промприлад" (4 корпуси загальною площею приміщень 36000 м2) і ревіталізацію її за зразком пілотного поверху.

Третина цієї площі за проектом передбачається під соціальні функції (проекти у сфері освіти, мистецтва тощо) і буде здаватись у субсидіальну оренду за зниженими ставками. Решту площі буде відведено під бізнесову складову і буде здаватись у комерційну оренду.

Проект передбачає реалізацію наступних основних функцій:

В сумі це має створити екосистему, в якій всі ці функції будуть підкріплювати одна одну. Тобто, разом вони будуть давати більшу ефективність, аніж якби вони існували кожна окремо.

Також в проекті закладено потенціал семи економічних кластерів, які визначались спільно з SRI International (американським некомерційним науково-дослідним інститутом, який винайшов інтернет, банківські карти і багато інших революційний штук). До речі, це перший досвід співпраці інституту з пострадянським проектом.

У проекті засновники хочуть поєднувати як комерційні функції, так і некомерційні соціальні напрями, щоб разом в об'єднанні вони давали синергетичний ефект і допомагали як району зокрема, так і місту в цілому динамічніше розвиватись.

"Цим проектом ми робимо спробу створити діловий центр міста, якого зараз фактично немає. Історичний центр міста стає все більш пішохідно-туристичним і, власне, цілком логічним є не навантажувати його діловою функцією, а виносити її трохи в бік. Масштаб проекту, в принципі, дозволяє реалізувати таку амбіцію", – говорить СЕО проекту "Промприлад.Реновація" Юрій Филюк.

До речі, проект "Промприлад.Реновація" міською владою включено до стратегії розвитку Івано-Франківська, а одним з резидентів пілотного етапу проекту є Управління інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради

"Чому ми тут? Є проблема відтоку кадрів молодих людей, які шукають реалізації своїх можливостей за кордоном. А цей проект є одним з таких, який в майбутньому дав би можливість креативним людям реалізовувати свої можливості в місті Івано-Франківську. Цей один поверх показав, наскільки багато може бути створено робочих місць і скільки можливостей вони можуть розвинути. Якщо весь проект буде так реалізовано, то це будуть тисячі робочих місць, які потім будуть створювати нові підприємства і нові виробництва", – пояснює начальник управління Ігор Попадюк.

Підтримує проект також і Міжнародний фонд "Відродження", донорська допомога якого вже склала 35 000 доларів і до кінця року має вирости до 100 000 доларів.

"Фонд "Відродження" підтримує проект "Промприлад.Реновація", оскільки ми бачимо тут простір для змін не лише в місті чи регіоні. Ми бачимо тут рольову модель, приклад для наслідування з боку дуже багатьох ініціатив і в Україні, і потенційно закордоном. "Промприлад.Реновація" є унікальним поєднанням співпраці влади, громади і бізнесу. Співпраця в цьому трикутнику вкрай важлива для того, щоб досягнути синергії позитивних перетворень. Проект досить масштабний та амбітний і я постійно бачу як він змінюється і розвивається", – аргументує участь фонду у проекті Станіслав Лячинський, директор програми "Соціальний капітал" фонду "Відродження".

"Ми хочемо, щоб місто Івано-Франківськ зайняло своє місце на світовій мапі і здобувало це право в інтелектуальний спосіб. І "Промприлад.Реновація" ставить собі за мету допомогти місту пробитися на світову мапу", – ділиться амбітними бажаннями Юрій Филюк.

Про імпакт-інвестування

"Промприлад.Реновація" сповідує модель імпакт-інвестування (impact investment, соціальні інвестиції, інвестиції впливу) – це коли інвестор, який вкладається у проект, в першу чергу зацікавлений в соціальному ефекті (окрім створення робочих місць і сплати податків), а вже потім в отриманні прибутку.

Для України ці як термін, так і явище є новими, адже досі ніхто нічого подібного фактично не реалізовував. Разом з тим, імпакт-інвестування є одним з трендів розвитку бізнесу у світі і, наприклад, в США за останній рік розмір соціальних інвестицій склав 114 мільярдів доларів.

Якщо раніше гроші на соціальні проекти і на проекти для заробітку бізнесмени розділяли, то зараз є можливість ці речі гармонійно поєднувати. І засновники проекту "Промприлад.Реновація" впевнені, що українське суспільство готове до переходу на новий тип бізнесу, коли meaning (сенс) має не менше значення, аніж money (гроші).

Прототипом проекту є відомий громадський ресторан, який був заснований за схожою моделлю (100 співзасновників інвестували по 1 000 дол.), кілька років успішно діє в Івано-Франківську і зараз має попит на масштабування не лише в Україні, але й за кордоном.

Тобто, соціальним інвестором даного проекту можуть стати всі бажаючі люди, організації, фонди, бізнеси, які мають можливість придбати долю фактично новоствореного підприємства (мінімальна сума для входу становить 1 000 доларів) і в подальшому претендувати на частину прибутків, які буде генерувати "Промприлад.Реновація".

Але засновники проекту наголошують, що головною задачею проекту все ж таки є зміна на краще певних сфер життя і пришвидшення розвитку міста та регіону, а вже потім отримання прибутку.

Станом на сьогодні таким чином вже залучено 1,2 млн доларів від 21 інвестора, на які, власне, й було запущено пілотний поверх. Усього ж для реалізації проекту "Промприлад.Реновація" потрібно зібрати ще 23,3 млн дол., з яких 4,5 млн дол. мають піти на викуп приміщень заводу "Промприлад".

Про унікальність та перспективи

Як би там не було, а цей проект вже приваблює своєю унікальністю – досі в Україні нічого подібного не було. Це унікальний приклад крауд-інвестування (спільно-інвестування).

Це те, чим місто Івано-Франківськ може бути цікавим для усієї України та навіть світу. Адже коли такі приміщення, які ще рік тому були порожніми цехами без будь-яких ознак життя, раптом починають ставати центром креативного життя міста, це приваблює увагу. І якщо проект вдасться розвинути до масштабів усієї території заводу "Промприлад", то він стане точкою креативності і хороших соціальних змін, помітною далеко за межами міста, паралельно показавши приклад успішної реалізації моделі імпакт-інвестування.

Ще одна амбіція проекту – стати приводом для об'єднання проактивного класу країни. Такий проект потягнути фінансово лише Франківськ не зможе, тому ідея полягає в тому, щоб об'єднати проактивних людей як на національному, так і на міжнародному рівні. Людей, які готові брати на себе відповідальність і встановлювати порядок денний. Ініціатори проекту переконані, що потенційно це може стати революцією середнього класу.

Також вони впевнені, що завдяки реалізації цього проекту в місто прийдуть додаткові інвестиції, адже Івано-Франківськ заявить про себе, як про сучасне місто, яке розвивається в тренді сучасних тенденцій.

Про подальшу долю заводу "Промприлад"

Ініціатори проекту наголошують, що "Промприлад.Реновація" не знищує завод, як промисловий об'єкт. Зі слів Юрія Филюка, завод "Промприлад" давно перебуває у приватній власності і у власників є бажання продати даний об'єкт, тому що як завод у класичному прояві він своє вже віджив (виробництво в сучасному світі набуває нових обрисів і не потребує таких територій, як колись – те, що раніше виготовлялось в кількох цехах, зараз можна надрукувати на одному 3D-принтері).

Насправді, системні зміни на заводі почалися ще задовго до проекту "Промприлад.Реновація" – частина заводу була продана раніше і на її території вже виросли корпус університету, торгівельний центр і житловий квартал. Тому, якщо не "Промприлад.Реновація", то обов'язково хтось інший викупить цю територію і певним чином змінить її. Особливо активними тут виступають житлові забудовники.

"У місті йде великий перекіс у бік житлового будівництва. Люди виїжджають на заробітки за кордон, заробляють там гроші і хочуть їх у щось вкласти. І перше, що їм спадає на думку – це житлова нерухомість. Але люди не задумуються над тим, скільки вони втратять на цьому", – бідкається начальник Управління інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради Ігор Попадюк

Проект же "Промприлад.Реновація" пропонує, крім всього іншого, реструктурувати виробництво як економічно, так і ідейно. Тобто, мова йде про те, щоб надати цим процесам нових значень і спробувати інтегрувати старе виробництво у новий сучасний проект. До речі, дослідження у цьому напрямку вже проводяться урбаністичною лабораторією "МетаЛаб" – одним з резидентів проекту "Промприлад.Реновація".

"Ми з'ясували, що завод був лідером науково-технічної бази в регіоні і у кращі часи експортував свою продукцію в 64 країни світу. І ми зараз фактично намагаємось повернути цю потужність, аде вже з новими продуктами, з новими сенсами. Тобто, роль заводу фактично відтворюється", – підводить риску Юрій Филюк.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Прикарпаття

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme