Як День усіх закоханих подарував Канаді першого "корінного" українця

Цього вересня виповнюється 125 років, відколи перші українські емігранти ступили на землю Канади

Як День усіх закоханих подарував Канаді…

В середу, 7 вересня 2016 року, в Канаді та Україні відзначатимуть 125-річчя з дня, коли перші емігранти з України ступили на заокеанську землю, пише Depo.Закарпаття.

Як заокеанська Канада стала другою "батьківщиною" українців - фото 1

Канада - третя країна за числом етнічних українців, а канадські українці - найбільша слов'янська діаспора на території Канади.

Як День усіх закоханих подарував Канаді першого "корінного" українця - фото 2

Історія зберегла прізвища перших українців - Василя Єлиняка та Івана Пилипіва, що прибули до канадійського Монреаля на судні "Орегон" 1891 року. Обидва – з Небилова тодішнього Калуського повіту, а нині Рожнятівського району Івано-Франківської області.

Як День усіх закоханих подарував Канаді першого "корінного" українця - фото 3

Наступного року приклад земляків наслідували ще сім родин з того самого села. В одній з них - Василя Яціва - 14 лютого 1893 року народився син Франко. Це була перша українська дитина, народжена в Канаді.

Як заокеанська Канада стала другою "батьківщиною" українців - фото 2

Переселення українців до Канади відбувалося чотирма основними "хвилями", що притаманне для масової української еміграції в цілому. Перша "хвиля", кінця ХІХ століття, була зумовлена з одного боку, економічними проблемами на Батьківщині.

Як День усіх закоханих подарував Канаді першого "корінного" українця - фото 5

Міжвоєнна "хвиля" української еміграції в Канаду відбувалася переважно з українських земель, що увійшли до складу Польщі, а також із Чехословаччини, переважно Закарпаття. Частина емігрантів виїжджала з політичних мотивів.

Як заокеанська Канада стала другою "батьківщиною" українців - фото 3

Черговою хвилею стали емігранти з теренів Європи після Другої світової війни. Ця хвиля була наймасовішою і чи не найбільш національно свідомою. Причинами еміграції  були політичні переслідування в СРСР, небажання залишатись під радянським окупаційним режимом.

Четверту "хвилю" пов’язують із падінням радянського режиму та відкриттям кордонів. Викликана вона була переважно економічними негараздами на Батьківщині, бажанням змінити життя, розкрити нові перспективи перед молодшими поколіннями.

Як заокеанська Канада стала другою "батьківщиною" українців - фото 4

Варто наголосити, що у великій канадійській українській діаспорі (за різними даними, від 1,2 до 1,5 млн. осіб) є багато нащадків із дуже знайомими прізвищами, які свого часу емігрували за океан.

Як заокеанська Канада стала другою "батьківщиною" українців - фото 5

Якщо у будь-якому місті Канади відкрити товсті телефонні довідники, то серед них - тисячі українських прізвищ: Андрійчук, Арійчук, Ахтемійчук, Бабюк, Бербюк, Бойда, Бережан, Біляр, Боднарюк, Вегера, Вітюк, Верстюк, Горюк, Гладкий, Гуля, Гешко, Гайко, Гордійчук, Добренько, Деревенко, Дячук, Дмитрюк, Жізномірський, Заліско, Залітач, Єрмійчук, Івасюк, Котик, Кравчук, Кошик, Лупул, Липко, Мережко, Маруняк, Масікевич, Міцик, Майстрюк, Мандзюк, Майстрюк, Никифорюк, Нацюк, Никля, Одовійчук, Павлюк, Панчук, Савчук, Сороцький, Товпич, Тодорюк, Тріска, Харюк, Шанрюк, Циганчук, Цюпа, Юрійчук, Ясенівський тощо. Усіх не перелічити. Українська діаспора в Канаді - одна із найстарших, а отже, найорганізованіших українських громад у світі. Її представники вже давно посіли важливе місце в політичному, економічному, культурному житті країни.

Як заокеанська Канада стала другою "батьківщиною" українців - фото 6

Активною міграція українців в Канаду залишається і на сучасному етапі. За даними МЗС України, з 2001 р. кількість українських мігрантів, що не повертаються, збільшилася на 138 тис. осіб. За словами представників Посольства Канади в Україні, сьогодні Канада переживає нову хвилю української міграції.

Як заокеанська Канада стала другою "батьківщиною" українців - фото 7

Уряд Канади сприяє припливу мігрантів, щоб розрядити соціальну і політичну напруженість між франкомовним і англомовним населенням. через програми міграції, уряд Канади сприяє розселенню українців, що "володіють" англійською мовою, саме в провінції з франкомовною меншістю. За офіційними даними, щорічно Канада надає до 300 тис. віз для мігрантів. Більш того, кожен легальний мігрант після прибуття в країну отримує т.з. "статус постійного мешканця" - безкоштовне медичне страхування, соціальний захист та можливість працевлаштування. Вигідною міграція в Канаду є і для осіб, які планують отримати вищу освіту. Державні субсидії, покривають 80 % вартості навчання. Привабливий і високий рівень середньої зарплатні в Канаді - 2016 доларів на місяць. Адаптація сприяє бажанню українців виїхати саме в Канаду. Тут українська діаспора активно допомагає своїм співвітчизникам.

Як заокеанська Канада стала другою "батьківщиною" українців - фото 8

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme