Для чого ллють горілку в гуцульську трембіту-рекордсменку

Будучи ритуальним інструментом, трембіта є неодмінним учасником масових урочистостей гуцулів і бойків

Для чого ллють горілку в гуцульську трем…

Зіграти на трембіті з першого разу мало кому вдається. У цьому переконуться тисячі туристів, які приїжджають на Закарпаття, і котрим пропонують туристичну "фішку" - зіграти на найдовшому в світі інструменті.

Трембіта занесена до Книги рекордів Гіннеса як найдовший у світі духовий музичний інструмент. Трапляються унікальні екземпляри довжиною вісім метрів. Будучи ритуальним інструментом, трембіта є неодмінним учасником масових урочистостей гуцулів і бойків. Трембітарі сповіщають про наближення колядників, а часом спеціальною сумною мелодією повідомляють про смерть когось із гірських жителів. Навесні звук трембіти досі сповіщає про початок вигону овець на полонину, а восени - про повернення додому. Звуками трембіти оголошували про початок та закінчення робочого дня. Також ватаг "потрембач" ставав обличчям до сонця і слідкував, коли його тінь з'єднається з його ростом, що означало початок обідньої пори.

Будь-який трембітар міг зрозуміти, який саме вислів продудів йому інший трембітар. Люди розрізняли сигнали трембіти, як вона звучить "на сумно", "на весело". При цьому мелодія трембіти, призначена для різних випадків, могла іноді й збігатися, але мешканці Карпат розрізняли її за інтонацією.

За допомогою трембіт сповіщали про наближення ворога. Дозорці на вершинах гір, ніби по естафеті, один через одного спеціальними умовними сигналами попереджали населення з якої сторони і як далеко йде ворог на село. Нерідко звук трембіти допомагав мисливцям чи подорожнім зорієнтуватись у горах, що заблукали в негоду. Сьогодні жартують, що колись трембіта виконувала роль мобільного телефону.

Майстри кажуть, що ідеальна трембіта не може бути коротшою від трьох метрів. 3,2 метра – класична трембіта, і звук її доноситься на відстань понад десять кілометрів.

Колись давно трембіту виготовляли тільки з розколеного блискавкою дерева - громовиці. Його спилювали, витримували упродовж кількох років на­дворі – на вітрі, на дощі, на сонці й снігопаді, на морозі. Вік дерева повинен був сягати 120-150 років.

Гуцули були переконані, що з небесними громом дереву передається голос Творця. Вважалося, що чим довше стоятиме громовиця під сонцем, чим довше її обвіватимуть вітри, тим гучнішою та дзвінкішою буде трембіта.

Зараз ніхто не йде шукати розколене блискавкою дерево, обходяться звичайним. Зі стовбура смереки витесують довгу палицю. Палиця має добре висохнути. Її розрізають вздовж і видовбують в обох половинках рівчак.

Трембіта дзвенітиме краще, коли має тонкі стінки. Але тоді треба обережно з нею поводитися, бо зламати тонку трембіту простіше. Для зручності роблять складані трембіти. Щоб половинки інструмента трималися між собою – їх складають докупи і обкручують корою. Перед тим, як грати, в отвір інструмента заливають рідину – горілку або гаряче молоко, тільки не воду. Так, кажуть, трембіта звучатиме краще.

До слова, крім українських трембіт є тібетські, угорські, баварські, швейцарські, марійські, таджицькі, кельтські, трембіти індіанців шингу з Бразилії. Трембіти інших народів мають не таке звучання, бо мають трохи іншу форму, або ж зроблені з заліза і те залізо дає металічний риплячий звук.

У наш час на Гуцульщині іноді зустрічаються металеві розбірні трембіти, які легше і виготовляти і транспортувати. А нещодавно "новатори" трембітарського мистецтва пішли далі і виготовили трембіту з поліпропіленових труб, які використовуються в сантехніці. Час покаже, до яких ще хитрощів вдаватимуться жителі Карпат, аби довести, що, навіть, якщо блискавок для дерев бракуватиме, над полонинами хай там що лунатиме звук трембіт.

Минулого року на одному з найвідоміших фестивалів Закарпаття "Гуцульська бринза" встановили рекорд - у церемонії відкриття одночасно заграла рекордна кількість трембіт - 56.

Сьогодні трембіти найчастше використувують у масових і колоритних заходах. Зрідка туристи хочуть придбати інструмент і повезти з собою. Ціни різняться. Хтось із майстрів візьметься виготовити на замовлення трембіту за 0, у когось ціна стартуватиме від кількох тисяч гривень і вище.

До слова, на перший погляд, з трембітою може впоратися тільки дуже сильна людина, адже виглядає цей інструмент тяжким. Насправді ж вага трембіти сягає кількох кілограмів. А от зробити так, щоб з трембіти лунали потужні і красиві звуки під силу не кожному - для цього мають бути здорові і сильні легені.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme