Як культурні коди українців можуть врятувати державу від "карлика"

Культура і мистецтво стають зброєю, якою можливо знищити ворога

Як культурні коди українців можуть вряту…

Євген Забарило - викладач курсу мультиформатного безпекового сектору у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Досліджує фактори впливу гібридного тероризму на поведінку українців.

Євген приїхав на Закарпаття півроку тому. В Ужгороді разом з однодумцями започаткував рух "Креативні Індустрії Територій". За цей час організував низку заходів, основною темою яких було пізнання себе та відродження культурних кодів людини, зокрема, івенти на даху видавництва "Закарпаття" і в ужгородському ботанічному саду, а ще видовищний "техногвалт" - техно-виставу "Клепач". Він вважає, що культура і мистецтво стають зброєю, якою можливо знищити ворога.

Кореспонденту Depo.Закарпаття вдалося поспілкуватися з фахівцем про ситуацію в країні та його прогнози на майбутнє.  

 "Ми більше не відчуваємо життя, його для нас персоніфікують"

Забарило переконаний, що ми живемо у час, коли технології починають панування над свідомістю осіб і стирають межі між індивідом та заручником мережі, зокрема, бота.

"Саме бот формує поведінку людини, опираючись на інтереси осіб, які його створили. Індивід губить себе і не усвідомлюючи цього стає копією того, що насправді не існує", - каже Забарило.

Він вважає, що людиною керує азарт, коли, як у комфортному автомобілі, виникає нестримне бажання тиснути на педаль газу, бо швидкість уже стає непомітною. 

"Канадські дослідники дотримуються думки, що ми творимо наші інструменти, а потім наші інструменти створюють нас. У цьому, напевно, і полягає основна відмінність нашого покоління навіть від попереднього - ми більше не відчуваємо життя, його для нас персонофікують. Цей факт вирізняє і виокремлює наше покоління з-поміж усіх існуючих за останні п'ять тисяч років", - розповідає Забарило.

"Гідна особистість - основа державотворення.  Українці – особливі своїми сакральними генними кодами"

Україна переживає надскладний час: мільйони людей отримують подвійне навантаження на психіку за рахунок жахіть путінського терору і прискорень життя, що відбуваються в глобальному світі. Забарило чудово розуміє ці настрої і переконаний, що культурно-соціальна система нашої держави за змістом не відповідає викликам, ризикам і загрозам, з якими стикається пересічний громадянин. Саме тому питання культурних кодів - це принциповий стратегічний напрямок, який треба розвивати задля безпеки держави.

На думку Євгена, гідна особистість - основа державотворення. Цінності мають стати визначальними для соціальної архітектури громади.

"Цінності - це естетика душі, генного коду українця. Це ритми (музичні), дати, обряди, форми, смаки, вбрання, сенси (приказки, поголоски, міфи, молитви) лінгвістика (назви) та атрибути. Українці особливі своїми сакральними генними кодами. Саме ці риси можуть стати рушійною силою у деякій мірі відродження нації та поборенню "карлика", - каже Забарило.

"Питання майбутнього нашої держави відкриває двері у внутрішнє "помешкання" особистості"

Євгену близька філософія Григорія Сковороди, переконання, що сенс людського існування - подвиг самопізнання.

"Нам недобре від того, що ми знаємо багато зайвого, а не знаємо найпотрібнішого: самих себе. Не знаємо того, хто живе в нас. Якби ми знали і пам’ятали те, що живе в кожному з нас, то життя наше було б зовсім інше", - переконує чоловік.

Забарило вважає, що питання майбутнього нашої держави відкриває двері у внутрішнє "помешкання" особистості, у кожен підвал, кімнату, квартиру, будинок, в якому живуть українці.

"В Україні господар завжди був гостинним і у кімнатах його житла було вдоста місця для милосердя, віри та мудрості. А ці якості формували незламну силу та міць родини", - переконаний Забарило.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme