Масниця починається: Основні "масляні" правила

Масляна (Масниця) – свято, яке символізує прощання із зимою і зустріч весни

Масниця починається: Основні "масляні" п…

Масляна має й інші назви: Масниця, Сирна седмиця, Сирний тиждень, Колодій, пише Depo.Закарпаття. З величезної кількості вимог, яких необхідно дотримуватися на Масляну, хочеться виділити лише основні:

По-перше, протягом семи днів не можна вживати м'ясну їжу. Дозволяється лише молочні продукти та риба. Головні блюда тижня — млинці з різними начинками. Їх печуть щодня, починаючи з понеділка і до неділі.

По-друге, потрібно їсти стільки, скільки хочеться, тому що їжа в ці дні є особливою формою життя. В народі навіть ходили приказки "потрібно Їсти стільки, скільки разів собака хвостом махне". На свято було прийнято ходити в гості, а також запрошувати гостей до себе і частувати смачними млинцями та іншими смаколиками.

По-третє, на Масляну прийнято влаштовувати гуляння та брати в них активну участь. Зараз у містах на великих площах влаштовують концерти з піснями і танцями, різними конкурсами та хороводами.

Здавна прийнято було відзначати кожен день Сирного тижня по-різному:

Понеділок — "Зустріч"

Рано вранці свекруха зі свекром збирали невістку і відправляли її до батьків, а ввечері самі приходили в гості до сватів. Господині з понеділка починали пекти млинці. Перший млинець прийнято було віддавати бідним, щоб ті пом'янули померлих родичів. Саме в понеділок в селах встановлювали опудало Масниці, яке одягали в різне ганчір'я.

Вівторок — "Загравання"

З настанням вівторка молоді люди починали влаштовувати катання на санях, з гірки та інші веселі забавлянки. Того, хто ставав переможцем, частували смачними млинцями з різною начинкою. У цей день влаштовувались численні оглядини наречених, адже всі масляні обряди — це своєрідна підготовка до заручин, щоб після Великодня зіграти весілля.

Середа — "Ласуна"

Про цей день добре розповість приказка: "Що є в печі, те все на стіл мечи!". Звичайно, коронна страва будь-якого столу — млинці. У середу ходили до тещі в гості, прихопивши якесь смачне частування.

Четвер — "Широкий розгуляй"

Всі дні до четверга, вважалися не такими значущими. Але з приходом цього дня народ переставав працювати і повністю віддавався веселощам. Люди грали в ігри, водили хороводи, влаштовували кулачні бої, найсміливіші пробували здолати височезного стовпа.

П'ятниця — "Тещині вечірки"

Безліч обрядів у цей день знаходили своє застосування в прискоренні одруження між молодими людьми. Майбутні тещі приходили в гості до зятя на млинці. Існував звичай, коли теща напередодні передавала в хату зятя все необхідне для млинців: пательню, ополоник, а тесть — борошно і олію. Якщо зять нехтував цим звичаєм, він ображав батьків дружини та інших родичів.

Субота — "Посиденьки зовиці"

Невістки повинні були покликати в гості до себе зовиць (сестру чоловіка). Обов'язково щось їй подарувати. Прийнято було просто приходити в гості до друзів і знайомих, щоб поласувати смачною їжею.

Недія — "Прощена неділя"

Масляна закінчується Прощеною неділею. Закінчувалася тиждень гулянь. Всюди розпалювали вогнища, щоб розтопити лід і сніг, доходила черга і до опудала — його також спалювали. В цей день прийнято просити вибачення у бога і в рідних.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme