За що в Ужгороді битимуть сорок разів і чи вдасться спробувати "сакурову" палинку

В Ужгороді відбувається подія, яку чекають цілий рік - цвітуть сакури

За що в Ужгороді битимуть сорок разів і…

"Стартували" сакури цього сезону на Закарпатті рано. У містах все більше рожевих дерев розпускаються, хоча похолодання, можливо, стримає "пік" цвітіння. На вулицях обласного центру все більше містян з фотоапаратами та допитливих туристів, а стрічки у соцмережах стали рожевими від кількості світлин і селфі з екзотичними деревами.

Закарпатці зробили сакури своєю туристичною візитівкою і тепер ревно її оберігають. Місцеві не втомлюються повторювати: не нищіть дерева. Цьогоріч такі заклики переросли в акцію #сокоти_сакури (бережи сакури).

"У нашому флешмобі ми хочемо розвіяти кілька класичних міфів про сакури і, можливо, це збереже їх від знищення. Просимо підтримати цю ініціативу і доповнити корисною та важливою інформацією. Поки сакури на низькому старті, у нас ще є шанс!" - зазначає організаторка флешмобу, волонтерка Галина Ярцева.

Закарпатці активно долучаються. Вже зібрано чимало фактів про сакуру – наприклад, те, що сакури не пахнуть і дуже швидко в'януть, тож селфі з відірваною гілкою сакури це не круто. Або те, що сакури не дають плодів, тому не треба красти саджанці у приватні обійстя і чекати золотих слив.

Туристів закликають подумати, скільки місцевих їх зненавидять, якщо гордо впхали дитині в руки чи у візок гілку сакури. Також розроблені спеціальні флаєри, які б мали донести до туристів, що красою можна милуватися, а чіпати - ні.

Захищати закарпатцям є що. Майже кожного сезону в області висаджують нові дерева (до прикладу, у Мукачеві стало на одну "сакурову" вулицю більше), та молоді дерева поки не мають "популярності" - мало цвіту. За пишним і фантастичним цвітінням треба йти у район Галагов у центрі Ужгорода. Саме сюди перша ужгородська сакура була завезена у 1923 році. У цей час чеська влада активно розбудовувала мікрорайон, але місцевість тут була болотяною, багатьом рослинам такий ґрунт не підходив. Тому вирішили висаджувати сакуру, яка успішно прижилася у м'якому закарпатському кліматі.

Саме у цьому районі, у центрі Ужгорода, в час цвітіння просто так не погуляти. Чи не до кожного дерева, без перебільшення, вишиковуються черги. Закарпатські гумористи жартують: щоб правильно сфотографуватися на фоні сакур, палку для селфі треба тримати в правій руці, а відбиватися від інших туристів – лівою.

Цього року сакуру вирішили "використати" максимально. Традиційний фестиваль "Сакура Фест" набув небаченого розмаху. Розпочнеться він вже тоді, коли масове цвітіння, ймовірно, потроху піде на спад: починається фестиваль 20 квітня і триватиме до 8 травня.

Кількість туристів, які планують приїхати впродовж "сакурових" тижнів, приємно вражає – вільних місць у готелях уже практично немає.

Директор комунального підприємства "УжФест" Василь Крайняй пояснив, чому початок фестивалю не зовсім співпадає з цвітінням ужгородських сакур. По-перше, щороку важко вгадати з погодою і передбачити поведінку дерев. Цього разу консультувалися з науковцями-біологами, однак зважили також на те, що 16 квітня християни і західного, і східного обрядів відзначають Великдень, тому "Сакура Фест" розпочинається вже після свята, до якого триває піст.

У ці дні проведуть одні з найвидовищніших змагань із танцювального спорту "Uzhgorod OPEN 2017". На них чекають учасників і суддів із 20 країн світу. Також у рамках сакурового фестивалю проведуть "Унгвар Спорт Фест", лабораторію творчості "Зможуть усі", фестиваль вогню Fire Life Fest, Міжнародний фестиваль з хіп-хоп танцю Ghetto Groove, фестиваль правильного відпочинку для всієї родини "Майся Фест", комплексний велозахід Uzhgorod tour open 2017.

Для прихильників закарпатских вин і сакури підготували одразу дві події - "Sakura Wine" і вже традиційний "Сонячний напій". На "Sakura Wine" представлять насамперед рожеві вина (за кольором квітів японської вишні - Ред.) не лише закарпатських виробників, а й з Одещини та Херсонщини. Уже заявили про участь майже три десятки виноробів. Обов'язкова умова участі – продукція має бути лише в скляних пляшках.

В якості сувеніра кожен відвідувач зможе придбати рожеве сухе вино – символ ужгородської сакури.

Закарпатці нерідко жартують, що час вже робити вино з сакури і "гнати" з неї палинку, тобто самогон. Тим більше, що екскурсоводи частенько "розводять" туристів міфом про палинку із сакури. Байка про найдорожчий напій Закарпаття актуальна завжди, навіть, якщо сакури не квітнуть. Людині ще більше закортить хоч якось поєднати свою поїздку із сакурою.

"Сакурова палинка... Її роблять із пелюсток цієї японської вишні, але вона дорога – лиш зрідка можна собі дозволити. Зате смак неперевершений! В Ужгороді кілька років тому почали робити горілку із сакури. Але це ж нелегально, та й цвіту для неї дістати важкувато. Кілька днів на рік лише цвіте. Ті, хто роблять, вночі приходять рвати цвіт на цю вулицю. Бо це ж не звичайна слива якась, так просто цвіт не дістанеш. Палинка шедевральна. Її можна замовити з-під полиці у кількох кафе на Корзо", - розповідають екскурсоводи, щоправда, після зізнаються, що це лише байка.

По-справжньому на фестивалі "Сонячний напій" у рамках "Сакура Фест" в Ужгороді свою продукцію представлять близько 40 закарпатських виноробів. Відбуватиметься він в останні три дні квітня, 28-30 числа.

Туристи, які приїхали помилуватися на рожевий цвіт, в Ужгороді можуть "застрягти" на всі травневі свята, і не тільки. Тому варто подбати про вихідні на роботі заздалегідь, аби, занурившись у рожевий фестиваль, не забути повернутися до звичного графіку.

Попри все сакурове "божевілля", є ентузіасти, які хочуть урізноманітнити так званий "квітковий" туризм в Ужгороді. Так, студенти УжНУ висадили близько 50 кущів лаванди в Ужгородському замку. Як зазначають туризмознавці, таке цвітіння зможе привабити туристів ще однією квітучою родзинкою. Виявляється, лавандова гастрономія Закарпаття набирає обертів. Тут вже роблять чай з лаванди, лавандовий сироп, лавандові макаруни, лавандові пряники, лавандові спеції.

Квітень-травень просто створені для того, аби приїхати на Закарпаття. Але якщо цьогоріч не вдається відвідати квітучий регіон, закарпатці придумали, як зробити "унікальне" фото з сакурою, не виходячи з дому.

Та все ж, якщо доля занесла у квітучий Ужгород, чи інше закарпатське місто, варто вивчити і запам'ятати скоромовку, яку вигадали спеціально для "сакуроманів": "Скривдиш сакуру - схопиш сакурою по сраці сорок стусанів".

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme