Об'єднання громад на Закарпатті: Це не реформа, це знущання - експерт

На останній сесії обласної ради закарпатські депутати перенесли голосування за проект перспективного плану формування територій громад Закарпаття

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Об'єднання громад на Закарпатті: Це не р…

Йдеться про проект, у якому розписано, які на Закарпатті планують створити територіальні громади у рамках адміністративно-територіальної реформи, пише Закарпаття.depo.ua

Об'єднання громад на Закарпатті: Це не реформа, це знущання - експерти - фото 1

Ще до початку сесії голова облради Володимир Чубірко зазначив: "питання потребує ширшого обговорення з громадою Закарпаття. Ми маємо робити все можливе, щоби роз'яснити закарпатцям". Губернатор Василь Губаль теж вирішив не поспішати і запропонував провести окреме засідання щодо реформи.

Натомість, експерти зазначають: реалізація реформи вже затягується. Керівник проекту "Експертна та інформаційна підтримка процесу реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні" Анатолій Ткачук, який приїхав на Закарпаття, щоб роз'яснити міським, сільським та селищним головам нюанси об'єднання громад, каже:

"Коли першого квітня минулого року приймалася концепція реформи, було визначено, що ми можемо зробити це за два роки. Передбачалося, що протягом 2014-го року будуть прийняті усі необхідна закони, а протягом 2015 року будуть проведені організаційні заходи і вибори 2015 року пройдуть на новій основі. Так не сталося. Політикани не дали можливість прийняти необхідні закони у минулому році. У результаті рік було втрачено, зараз будь-які темпи не допоможуть, щоб здійснити реформи до виборів".

У той же час у голів міст і сіл питань чимало. Вони закидають, що до їхніх думок та пропозицій щодо об'єднання громад не дослухаються, люди про реформи взагалі мало що знають та й взагалі: що буде з ними після завершення процесу децентралізації?

У перспективному плані формування громад передбачено створити на території Закарпаття 38 територій (замість 14 районів). Наразі від районів надійшли пропозиції про створення 112 територій.

"Це не реформа, це знущання", - коментує таку кількість експерт Офісу реформ Закарпаття Олег Лукша.

Анатолій Ткачук, у свою чергу запевняє: у перспективному плані, скоріше за все, будуть ще суттєві зміни.

Децентралізація викликає певний спротив. Так, працівники органів місцевого самоврядування звикли не мати повноважень, не мати ресурсів, але мати якусь стабільну заробітну плату, кажуть експерти.

"Та є ще зовнішній опір - путінська Росія, якій не потрібна децентралізована Україна, а потрібна регіоналізована", - зазначає Ткачук.

"Я не уявляю, як прийти в село і сказати депутатам - розходимось, сказати громаді - приєднуємось до інших", - каже голова села Поляна Іван Дрогобецький.
Викликає чимало суперечок і об'єднанання територіальних громад, зважаючи на культурні і мовні особливості регіону. Так, угорці Закарпаття вже заявили про намір скористатися адмінреформою і створити свій район. А громадський активіст Юрій Світлик під час зборів голів зазначив: у його рідному селі Велятино на Хустщині незначна кількість угорськомовного населення, проте населений пункт хочуть долучити до "угорського" територіального об'єднання. Та й громадські слухання щодо реформи, перспектив і самого механізму об'єднання ніхто не проводить, додав активіст.

Київські експерти закарпатцям наголошують: ніхто примусово села, міста, райони не об'єднає. Карта - це одне, реалії - інше. А найголовніше почнеться саме тоді, коли керівники зустрінуться, домовляться і вирішать, яким чином рухатися далі. От тільки самі керівники ентузіазму не розділяють і просять дати чіткий механізм: законодавчу, правову і методичну бази переформування районів. Скептично ставляться і до терміну "добровільне" об'єднання громад, прописаного у Законі, прийнятому у лютому цього року.

"У процесі добровільного об'єднання точно не буде 100% утворення громад. Але реформа закінчиться 100% створенням трирівневого адміністративно-територіального устрою, де базовою одиницею буде громада, проміжною - повіт, ну і область - регіональною", - підсумовує Анатолій Ткачук.

Об'єднання громад на Закарпатті: Це не реформа, це знущання - експерти - фото 2

Об'єднання громад на Закарпатті: Це не реформа, це знущання - експерти - фото 3

Об'єднання громад на Закарпатті: Це не реформа, це знущання - експерти - фото 4

До слова, нещодавно було оприлюднено звіт Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи з назвою "Підсумки пост-моніторингу в Україні". Цей документ не є офіційним рішенням чи позицією РЄ, але формувався за підсумками переговорів європейських політиків з представниками українського уряду, пише Європейська правда.

У звіті йдеться, що "крім існуючих 27 (регіонів), які залишаються і зазначені в Конституції, відповідно до перших запропонованих змін, буде залишено тільки близько 150 районів замість 490 і приблизно 1500 громад замість 10279".

 

 

 

 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme