Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби

У Карпатах розпочався осінній сезон "тихого" полювання

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви…

Поки вчені дискутують, до тварин чи до рослин все-таки відносяться гриби (за вмістом білків гриби ближче до тварин, а за складом вуглеводів і мінералів - до рослин), любителі і професіонали "тихого" полювання часу не гають - озброюються кошиком і вирушають до лісу. 

Навіть починаючим грибникам це заняття сподобається з першого разу, а про "мисливців" зі стажем годі й говорити. І, звісно, кількість і якість знайдених грибів має значення, але, повірте, трохи поступається можливості побувати в лісі.

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 1

Грибний сезон на Закарпатті триває, без перебільшення, цілий рік. Їх можна знайти і взимку під снігом - знаючи, і, звісно ж, пізньої осені під жовтим листям. Про літо й осінь годі й говорити: білі гриби, підберезовики, ліскові гриби, лисички, підосиновики, маслята, "маслаґ" (пахне як жовток яйця), "оленячі ріжки", королівські опеньки і "літні" опеньки...

У кінці березня - початку квітня закарпатці йдуть у ліс за сморчками за слив'янками. Ці гриби, звісно, не є найпопулярнішими у нашому краї, але головна їхня перевага полягає в тому, що вони перші.

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 2

Ростуть як правило, у низинних райогах, просто у садах і городах Ужгородщини, Виноградівщини, Перечинщини. Ранні гриби, хоча і ароматні, але для консервування не годяться. Їх смажать, варять смачний суп або сушать на зиму. За вмістом вітамінів вони перевершують багато фруктів і овочів.

Літо-осінь - пора не тільки "класичних грибів, але й рідкісних, унікальних". До прикладу, трюфель. Так-так, у звичайному карпатському лісі можна запримітити цінний та дорогий трюфель. Окремі місцеві грибники добре знають місця, де постійно ростуть ці екзотичні гриби. А ще кажуть, що їх шукають за допомогою свиней або собак. Але є ще один орієнтир: над місцем, де в землі росте трюфель, рояться специфічні жовті мухи.

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 3

Найбільш поширений ареал білого трюфеля – Воловецький, Березнянський та частково Перечинський райони Закарпаття. Трюфель любить південні схили, мішані ліси і відповідну вологість – інакше гриб себе некомфортно почуватиме, й відповідно, буде мати меншу якість і ціну. До речі, закарпатські господарки практично не готують страви із цих грибів, сміються - краще в ресторан здати та заробити кілька тисяч. 

Що стосується інших рідкісних грибів, то закарпатці збирають і мухомори Цезаря або ж королиці. Гриб має незабутній аромат, його подавали тільки на імператорський стіл. На Закарпатті він в основному трапляється на Мукачівщині і Виноградівщині.

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 4

Цей королівський гриб росте тільки на червоних глинистих ґрунтах. У гірських районах на Святвечір готують з королиць поливку (суп, який, кажуть закарпатці, надзвичайно помагає при похміллі, і деякі гурмани спеціально його саме для цієї потреби сушать). Поливка має такий жовтий колір, якби хтось фарбника насипав. Але ці гриби можна назбирати тільки в певний час – протягом двох місяців, в липні-серпні. Коли починають з’являтися мухомори, королиці зникають.

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 5

Зустрічається в гірських районах – від Великоберезнянщини до Рахівщини - зустрічається ще один унікальний гриб "квочка". Має дуже сильний аромат, його можна додавати в салат, маринувати, робити бульйон. Ці гриби можна будь-яким способом готувати, вони є ціннішими за білі.

Згадаємо і ще про один унікальний та рідкісний гриб. У ході однієї з наукових експедицій на гору Стінка на околиці села Сіль Великоберезнянського району виявлено незвичайний вид гриба – ксиларію довгоногу. Він твердий за консистенцією, росте на мертвій деревині, його плодові тіла зовні схожі формою на темно-сіру або чорну булаву, 4-10 см висотою, за що англійці прозвали його пальцями мерця.

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 6

Цікаво, що вчені виявили дивовижну здатність цього гриба позитивно впливати на якість деревини. З'ясувалося, щовін здатен наблизити сучасні скрипки до звучання знаменитих творінь Антоніо Страдіварі (про це пише журнал "Science Daily").

Попереду - найцікавіший сезон "тихого полювання" - осіннія. І хоч "грибний пік" ще не настав, закарпатці охоче вихваляються трофеями. Таке воно, щастя грибника.

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 7

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 8

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 9

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 10

Кселарія, квочка, мухомор Цезаря: Що ви ще не знаєте про карпатські гриби  - фото 11

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme