Fata Morgana: Закарпатські ветерани АТО приймають бій за примарну землю

Ужгородські військовослужбовці, учасники АТО можуть і не отримати виділені міською радою земельні ділянки в обласному центрі

Fata Morgana: Закарпатські ветерани АТО…

Як пише Depo.Закарпаття, про аферу заговорили після того, як учасники АТО, котрим виділили землю, з’ясували, що ділянки вже продані іншим людям. Причому за дуже дивною схемою.

Аферисти купили фруктові дерева, які ростуть на ділянці, а потім подали в Держгеокадастр документи, що хочуть приватизувати землю під цими деревами, які виступають об’єктами нерухомості. І Держгеокадастр визнає дерева об’єктами нерухомості, віддає землю під приватизацію і вносить про це відомості в єдиний земельний кадастр.

Обурені військовослужбовці звернулися до керівництва Закарпатської ОДА з проханням повернути земельні ділянки.

"Ми подали заявку на зонування. Все йшло за графіком, ніяких проблем не було. Проблеми почалися у січні, коли нас поінформували, що ділянки передано на якийсь не зрозумілий баланс. І тепер ділянка має не одного, а двох власників. Звідки взявся другий – не зрозуміло", - розповідає Олександр Хрульов.

Чекав на свою ділянку та був впевнений, що все в порядку і Валентин Семаков. Але виявилося - не все так просто.

"Коли пішли оформляти документи нам сказали, що ось та земля, заявили на неї право Держкомземкадастр, що вони подали, що земля належить їм. Прикро, чесно кажучи, прикро, таке ставлення, до воїнів, які захищають Україну", - ділиться Валентин Симаков.

Ділянки бійцям виділили ще 16 жовтня 2015 року на сесії міськради, але 15 січня 2015 в обласному Держгеокадастрі перший масив зареєстрували як державну власність. Територію передали державному підприємству "Ужгородський радгосп", яке перебуває у процесі ліквідації. Унаслідок цієї афери постраждало 96 бійців війни на Сході, яким в цілому виділили 16 га землі на околиці Ужгорода. За документами вона не була оформлена як міська, і цим скористалися працівники Держгеокадастру, які чудово знали, що землю рішенням сесії виділено учасникам АТО, але віддали її в приватизацію людям, які викупили там фруктові дерева. Кожна ділянка оцінюється в кілька тисяч доларів.

На боці обдурених учасників АТО і громадські активісти.
"Ми прийшли із зверненням до губернатора, бо вважаємо, що він, як очільник області мав би впливати на такі речі. Під зверненням підписалося вже 15 учасників. просто так ми не відступимося", - каже Марина Решетар, громадський діяч.

Після скандалу управління Держгеокадастру всього за два дні внесло зміни до бази даних. Хоча не приховують - радгосп може намагатися повернути землі через суд.
Працівник Держгеокадастру, що провів цю оборудку, втік на лікарняний, але його немає ні в лікарні, ні дома. Влада пообіцяла протягом тижня провести службове розслідування, зясувати всі "за" і "проти". А потім уже справа знову ж таки за ветеранами АТО - борітеся і поборете.

Треба звертатися в правоохоронні органи, відкривати кримінальні провадження, скасовувати відомості в земельному кадастрі через суд і т.д., що займе купу часу.

"Ці землі були внесені в кадастр зареєстровано право власності за державою, відповідно наразі кадастровими регістраторами було внесено зміни в кадастр, змінено форму власності. На землю невизначену, тобто громадяни-учасники АТО можуть звернутися і оформити правовстановлюючі документи на ділянку", - говорить Богдан Хранюк, в.о. начальника управління Держгеокадастру в Закарпатській області.

У прокуратурі підтвердили, що закарпатські чиновники розікрали землі, які виділили учасникам АТО. З'ясувалося, що осадовці налагодили схеми відчуження ділянок комунальної і державної форм власності. Мова про багаторічні насадження, виноградники, сади тощо. Тільки в Ужгородському районі це десятки гектарів вартістю близько 42 млн грн.

"Деякі з них відносяться до земель оборони і розміщені в межах прикордонної смуги. Їх надання у власність заборонено законом. За цим фактом сьогодні прокуратурою розпочато кримінальне провадження за статтею 364 частина 2, нею передбачено від 3 до 6 років позбавлення волі. Під підозрою зараз 5-6 посадовців Держгеокадастру. Щодо самих АТОшників, то долю виділених їм земель поки з’ясовують", - прокоментував начальник управління представництва інтересів держави та громадян у суді Андрій Малинич.

До речі, "Ужгородська" - далеко не єдина афера із землею в області. За такою ж схемою приватизували величезні виноградники у Виноградівському районі, визнавши об’єктами нерухомості виноградні кущі. А у Воловецькому районі (де взагалі безземелля, одні лише гори) купу землі поза межами сіл віддали "лівим" студентам із Львівської та Івано-Франківської областей.

Як пояснює губернатор Москаль, адміністрація не втрутилася раніше, тому що земля знаходиться поза межами населених пунктів, її видавав саме Держгеокадастр, а не міські чи сільські ради.

"Я цілком поділяю їхнє обурення, але вплинути безпосередньо на Держгеокадастр не можу, оскільки він напряму підпорядковується Києву", - розводить руками Москаль.

Він також зазначив, що на Закарпатті для учасників АТО зарезервовано понад дві тисячі гектарів землі, на сьогодні подано майже чотири тисячі заяв від учасників АТО на отримання тих земельних ділянок, вже затверджено більше 400 проектів землеустрою. До Держгеокадастру області на даний час подано більше 1,5 тисячі заяв, а до місцевих рад 2200, це за останніми даними.

"Ужгород також мав проблеми з виділенням ділянок для учасників АТО, але це було пов'язано з тим, що не було узгоджено план зонування міста. Коли суд наклав заборону на будь-які зміни до генплану обласного центру Закарпаття, то під ці зміни потрапили землі, виділені для учасників АТО. Тобто це також земля міста, її не можна чіпати, і землі не роздавали, все вирішувалося шляхом громадських слухань, зустрічей чиновників міської ради з учасниками АТО і з правозахисниками", - розповів губернатор.

Ветерани АТО обіцяють оскаржувати рішення Держгеокадастру в суді. Юристи кажуть, що шанси виграти справу є, за умови, якщо суд буде керуватися Конституцією та законами України, бо за законом учасники АТО праві. Аферисти скористалися юридичним казусом. Можна передбачити, що особи, які купили ці земельні ділянки, уже перепродали їх, а це додаткові проблеми для ветеранів АТО. Юристи сходяться на тому, що скасувати рішення Держгеокадастру - реально, але повернути земельні ділянки буде складніше.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme