Чи поступиться закарпатський День пам'яті померлих західному Хелловіну

На Закарпатті першого листопада християни всіх конфесій вшановують пам’ять померлих. Дехто розважатиметься на вечірках у костюмах нечисті

Чи поступиться закарпатський День пам'ят…

На Закарпатті 1 листопада християни всіх конфесій вшановують пам’ять померлих.

У 1980-ті роки у багатьох населених пунктах Закарпаття в цей день влаштовували смолоскипні ходи до цвинтарів. Видовище було дуже захопливим і відображало сакральну шану до людей, які відійшли в інший світ.

Нині закарпатці традиційно в цей день відвідують могили померлих родичів і відправляють там панахиди.

"У нашому краї ми робимо це 1 листопада.  У візантійських церквах поминальні дні відзначалися після Великодня. Я б тут не акцентував увагу на тому, коли це робити, головне, аби ми це робили. Це, мабуть, єдиний день коли християни всіх конфесій не роблять різниці на конфесійних належностях", — каже отець Владислав Ігнатишин, протоієрей парафії Хрестовоздвиженського греко-католицького кафедрального собору.

Не забуваючи про свій обов'язок та не зраджуючи пам'яті рідних, закарпатці о частвідвідують могили померлих: прополюють бур'ян, підсипають свіжою глиною, садять квіти, оновлюють хрести. А до дня всіх святих прикрашають могили різнобарвними хризантемами, обкладають гілочками ялини, самшиту і навіть калини. Дехто вплітає калину і до вінка із дугласії.

Чи поступиться закарпатський День пам'яті померлих західному Хелловіну - фото 1

Ось, що писав про цей день відомий закарпатський письменник Іван Чендей: "... До них нас кличуть і зовуть не порослі цупким облогом насипані пагорбки з похилими хрестами. До них нас кличуть і зовуть не витесані з мармуру та граніту надмогильні пам'ятні знаки. До них нас кличе пам'ять. Всі вони спочивають вічним сном в холодних обіймах матері-землі. А ми приходимо до них, бо до них нас кличе і зове жива пам'ять про них. І вони живі. Бо кожен і на вічному спочинку живе аж доти, поки він живий у пам'яті живих…".

Свічки, які краяни запалюють на могилах спочилих, символізують гарячі молитви за тих, кого вже немає серед нас.

Чи на Закарпатті поступиться День пам'яті померлих Хелловіну - фото 2

За кілька тижнів до цього у магазинах та на ринках починається масовий продаж ялинових та штучних вінків, різнобарвних квітів, переважно хризантем, свічок та лампадок. Ці поминальні атрибути на ринках Ужгорода продаються за різними цінами. Так, вінки обійдуться ужгородцям від 20 і до 80 гривень, лампадки ж можна купити за ціною від 5 і до ста гривень, а за живі квіти в горщику доведеться віддати від 20 і до 35 гривень.

"Цього року набувають популярності вінки з натуральної сировини: хвої, шишок, сухоцвіту. Я вважаю, що краще придбати саме такий вінок, а не штучний. Ціна його особливо не відрізняється, а ось для довкілля значно краще. Оскільки штучні квіти та вінки в нас майже не утилізують, а розкладаються вони десятиліттями", – розповідає продавець ритуальної атрибутики.

Чи на Закарпатті поступиться День пам'яті померлих Хелловіну - фото 3

1 листопада для закарпатців - день тиші, спокою і молитви. Та сучасність вносить свої корективи: останні кілька років у ніч на 1 листопада молодь активно святкує Хелловін.

Для молоді Хелловін – це можливість стати казковим чудернацьким створінням і повеселитися з друзями. На Закарпатті в цей день з кожним роком відбувається все більше масових заходів. Вже традиційними стали паради веселої нечистої сили вулицями Ужгорода. Чи не кожен клуб влаштовує костюмовані вечірки. Закарпатці старшого покоління переконані, що це диявольське святкування  не може відбуватися 1 листопада. 

Чи на Закарпатті поступиться День пам'яті померлих Хелловіну - фото 4

"Звичайно, ми повинні перш за все дотримуватись своїх власних традицій. Але я спокійно відношуся і до інших культур. Як інакше ми станемо частиною світової спільноти? Ми тактовно сприймаємо звичаї інших країн і ділимося своми традиціями, головне, без упереджень та забобонів", - впевнений ужгородець Олександр.

 "Цей день - нагода для дорослих і дітей добряче розважитися. Для дітлахів прикрашати оселі і наряджатися - неабияка забава. Окрім чортенят і вампірчиків, на вулицях можна зустріти також Білосніжок, суперменів та інших казкових героїв", - коментує пані Уляна.

"В першу чергу від таких розваг шкоди зазнає душа. Хелловін - свято нечистої сили, створений всупереч вірі в Бога, через нього біси показують своє володарювання, і християнин не може в ньому брати участь", - переконує пані Наталя.

Психологи переконують, якщо ви все ж вирішили відзначати з дітьми Хелловін, то зробіть акцент на переодяганні та веселощах, а не на містичності свята. Не варто лякати дитину містикою, якщо цього можна уникнути. 

Чи на Закарпатті поступиться День пам'яті померлих Хелловіну - фото 5

За народними прикметами якщо на Іванів день йде сніг і холодно, то й весна буде пізньою та холодною. Якщо у перший день листопада - відлига, то й весна буде рання і тепла.

У Київській Русі в Іванів день проводжали осінь і зустрічали зиму. З цього часу починалися справжні морози. "Хто в листопаді не мерзне, тому й у водохресну холоднечу не замерзнути", – казали люди.

Існувало повір’я, що на Івана баламутить домовий у стайні – тріпає гриви кобилам. На стіл подавали курятину.

Господарям час прикрити на ділянці багаторічні квіти, теплолюбні сорти ягідних кущів, аби рослини не загинули у холодну пору року від різких перепадів температур та морозів.

1 листопада листопад проводжає осінь і відкриває ворота зимі. До Нового року залишилося 60 днів.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme