28 вересня - день, коли дикі гуси вирушають на південь, а домашні - на стіл

У народі день 28 вересня називали Гусятником

28 вересня - день, коли дикі гуси вируша…

У церкві 28 вересня вшановується пам'ять святого Микити Готського, який жив приблизно в IV столітті недалеко від Дунаю. Коли Микита прийняв християнство, то відразу почав проповідувати серед своїх одноплемінників. Правив тут язичник Атанарих, якого Микита відкрито викривав, що призвело до мученицької смерті проповідника. Язичники схопили Микиту і примушували його відректися від своєї віри, але Микита відмовився це зробити. За це його вирішили спалити, але вогонь не торкнув Микиту. Згодом проповідник все одно був закатований, і його мощі були перенесені на територію Константинополя.

28 вересня в народі називали по-різному: день Гусаря, день Микити Гусепролета, день Гусятника, Ріпоріз. Саме зараз починають різати ріпу і готувати з неї різні страви. У народі цей день називали Гусятником, оскільки саме зараз можна було різати гусей, яких раніше старанно відгодовували. У свою чергу, дикі гуси відлітали у теплі краї, а це означало, що мисливці виходили на останній промисел в цьому році. Звичайно ж, головною стравою у цей день був печений гусак.

Поширена була традиція задобрювати водяного і робили це дивним способом: у водойму кидали гусака без голови, а саму голову відносили додому, оскільки вона призначалася для домовика. Також 28 вересня починають стригти овець.

Прикмети 28 вересня:

Гуси на Микиту летять — зимушку на хвості тягнуть, сніг несуть на носі.

Гусак лапу піднімає — до холоднечі, на одній нозі стоїть — до морозу, полощеться у воді — до тепла,

Ніс під крило ховає — до ранньої зими.

Якщо перелітні гуси часто сідали на землю, якщо не поспішали з відльотом шпаки — очікувалася осінь сухою і теплою.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme