Для чого Путін міняє "диких" нацистів на "ручних"

В Росії запущено масову програму переформатування середовища політичних екстремістів. В результаті Кремль сподівається отримати загони "кишенькових нацистів", котрі зможе використати у разі наростання соціальних протестів

Тарас Паньо
Журналист отдела международной политики
Для чого Путін міняє "диких" нацистів на…

Російська влада почала методичний "наїзд" на організовані ультраправі сили в Росії. 26 березня в Москві пройшли обшуки в багатьох помітних націоналістичних лідерів - мова йде про як мінімум чотири аналогічних епізоди. При тому обшуки супроводжувались тривалими допитами, подробицями яких фігуранти не надто охоче діляться. Що цілком дозволяє припустити, що епізодів могло бути й помітно більше.

Формальним приводом до всієї події буцімто стали якісь "антиісламські висловлювання" під час останнього "Російського маршу". Який стосунок мали організатори події до чиїхось висловлювань, яких особисто не робили і свідками яких не були, історія мовчить.

30 березня російський політик-націоналіст Олександр Бєлов-Поткін, що перебуває під арештом, заявив, що причиною його переслідування стала "відмова брати участь в організації вбивства українського олігарха і екс-губернатора Дніпропетровської області Ігоря Коломойського". Правдивість подібної заяви викликає очевидні сумніви. Проте між її рядками можна прочитати очевидне бажання націоналістичного політика донести певний месидж. Який, схоже, полягає в тому, що його хочуть завербувати. При тому не на "одноразову" фантастичну акцію, яку він озвучив, а радикально і назавжди.

Вчора присяжні визнали винними у чисельних злочинах чотирьох учасників Бойової організації російських націоналістів. Точніше, так організацію називали рік-два тому, а зараз це -"бандформування БОРН".

Складається враження, що у Кремлі вирішили "зачистити" радикальне націоналістичне підпілля. Щоправда, радикально чистять тільки тих, хто займався явною самодіяльністю і погрожував чинній системі влади, а не кричав на "Русскіх маршах" і по-тихому гамселив мігрантів з "неарійською" зовнішністю.
Всім решті інкримінують якісь незначні злочини, і ведуть довгі задушевні бесіди. Себто садять "на гачок" - і вербують, якщо по-простому.

Чому ж раптом Путін вирішив зруйнувати те, на що довший час не тільки дивився крізь пальці, але й потрошку стимулював і помагав, про що відверто говорили бойовики того ж БОРНу? Невже це така чергова акція "до 70-ліття Великої Перемоги", як тортик з дідусем і вбитою дитиною чи гонки на собачих упряжках "на честь подвигу дідів"?

Якщо б так, то навряд чи за тиждень до того у Петербурзі, який втратив більше мільйона життів під час блокади, спокійно збирались би європейські ультраправі.
Причина, схоже, в іншому. Кремль образився на націоналістичний рух, який далеко не так однозначно й рішуче підтримав війну на Донбасі, як того, схоже, хотів Путін. Частина націоналістів заговорила про "розкол в білій расі", і про те, що кавказці, які вбивають українців під російським триколором - це якось "не по-арійському". Частина просто обурилась, що браві російські вояки гинуть не там, де, на думку нацистів, треба. Ще інша частина - натомість звинуватила Кремль у тому, що там "заварили кашу, і кинули людей, які повірили в Росію, напризволяще". Пішли сварки і розколи, звинувачення лідерів в "бандерівщині" і "службі путінському режиму". Все це потроху вийшло в пресу і навіть дослідження соціологів (зокрема, аналітичного центру "Сова").

Коротше, якось так сталося, що ті, хто все життя боровся за "русскую весну", явно не продемонстрували особливого захоплення путінським варіантом її реалізації. Врешті, їх можна зрозуміти - їхню чисту і святу віру взяли кремлівські піарники, покористувались нею, як хотіли й могли, і дали зрозуміти, що в разі потреби можуть викинути її на смітник "небажаних" ідеологій - це якщо Путін про щось домовиться із Заходом.

Відповідно, в Кремлі прийняли рішення поміняти "ідейне" - а отже непередбачуване підпілля на керованих "штурмовиків" на кшталт "проекту Антимайдан". Не в останню чергу тому, що за умов зримого колапсу економіки ультраправі в Росії мають набагато більше шансів очолити масовий соціальний протест, ніж фактично добиті ліберали. І стати реальною, а не іграшковою опозицією путінському режиму.

Тому зараз йде процес активного "сортування" людських ресурсів ультраправих. Тих із них, які погодяться шукати своє місце в новій реальності - себто разом з антимайданівськими тітушками отримувати чіткі вказівки з Кремля, кого, коли як і де "мочити" - буде зараховано на нові посади. Товариші слідчі їх більше не турбуватимуть дурницями стосовно "кричалок" на минулорічних демонстраціях. Натомість тим, хто захоче залишитись самостійним гравцем, схоже, не позаздриш. На них чекають всі принади підпільного існування в обплутаному шпиками і стукачами суспільстві.

З ситуації випливає один вельми несподіваний висновок. Схоже, нацисти в Росії виявились більш схильними до самостійного аналізу політичної ситуації, ніж решта прикутих до "зомбоящика" обивателів. Вони зуміли критично оцінити вторгнення на Донбас, і чесно висловити свою про це думку - у відповідності до власної ідеології, а не до ранкових вказівок з телевізора. Отакий-от вийшов чисто російський варіант "опори громадянського суспільства і плюралізму".

А нам, спостерігаючи за тим, як старий, великий і жирний павук ловить і жере молодого, енергійного і невеличкого, залишається сподіватися, що ми більше ніколи не повернемось всередину цього чудесного кафкіанського сюжету, де свобода суспільної дискусії підтримується представниками найжорсткішої тоталітарної ідеології минулого століття. А ще - на те, що куплений російський "антимайдан" розбіжиться, коли заінчаться гроші, а не захищатиме свого невеличкого фюрера до останнього, як то зробили б справжні нацисти.

Все новости Ужгорода и Закарпатья читайте на Depo.ua
 

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme