Чому колишні бійці АТО не можуть влаштуватися на роботу

Демобілізовані бійці АТО, повертаючись у рідні міста, навіть маючи освіту та фах не можуть влаштуватися на работу: багато роботодавців, дізнавшись, що здобувач у минулому "атошнік" відмовляють йому у вакансії

Чому колишні бійці АТО не можуть влаштув…

depo.ua дізнавався, чому таке коїться.

Раніше, ще у мирній Україні, колишніх військових залюбки брали на роботу, бо вони виховані, вишколені та стійкі до стресів. Наприклад, левову долю посад начальників служб охорони гіпермаркетів очолювали майори та полковники запасу.

А зараз військових, точніше - демобілізованих бійців АТО, які захищали нашу країну від "новоросів", брати на роботу чомусь не дуже хочуть.

ВИМУШЕНІ ПРИХОВУВАТИ, ЩО ВОЮВАЛИ

У таку ситуацію потрапив колишній "атошнік" Петро (він просив не писати прізвище, бо не хоче, щоб подумали, що жаліється). До мобілізації Петро працював у сфері реклами, але звільнився ще до війни тому що невеличка фірма, де він працював, зачинилася. Зараз він повернувся з війни - цілий та здоровий, але вже два місяця як не може знайти роботу.

"Досвід є, резюме гарне, але як тільки чують, що я з АТО - не беруть. Першого разу я вирішив, що це просто збіг. У наступній фірмі у кабінеті висів український прапор і взагалі вони хизувалися тим, що відраховують частку з кожного замовлення на потреби АТО. Я зрадів, думав - ці точно візьмуть. Але як тільки-но я сказав, що воював, начальник відділу кадрів спохмурніла, кудись відійшла, а потім сказала, що, на жаль, місце вже зайнято. Потім у курилці мені шепнули, що директор наказав не брати "атошників", мовляв, може вони контужені й щось уткнуть, або просто у запій підуть".

Інший боєць АТО Максим демобілізувався півтора місяця тому, воював в одному з добровольчих батальонів. До війни працював у приватній будівельній фірмі прорабом. Звісно, хотів повернутися до роботи, але кервіник сказав, що назад не візьме.

"Мені не дуже пояснювали причину, я спитав: чи можу повернутися, сказав - ні. Ну ні то й ні, я неофіційно працював, взяти мене назад їх ніхто не змусить, - розповідає Максим. - Пошукав ще, поки що згодилися взяти просто будівельником. Це менше по грошам, але буду, мабуть, погоджуватися: дружина в декреті, півроку малому. Не дай Боже теща дізнається, що ми в такій ситуації - примчиться нас рятувати, ще й оселиться, щоб дружина змогла на роботу вийти. От тоді я точно в АТО повернусь".

Крім того, як розповіли знайомі бійці, дуже важко повернутися на роботу демобілізованим "атошнікам", що працювали із відеотехнікою, наприклад, на телебаченні - їх не беруть, бо бояться, що раптом в них "дах знесе" і вони щось переламають.

Ці хлопці ще сперечаються, чи заявити про себе у ЗМІ, чи просто почати приховувати на співбесідах, що були в АТО, тим паче що статус учасників бойових дій вони досі не отримали.

БІЗНЕС НЕ ХОЧЕ ГОДУВАТИ ЗАЙВІ РТИ

Президент асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак каже: саме про таку причину відмови не чув, але взагалі демобілізованим учасникам АТО роботодавці можуть відмовляти через побоювання того, що вони знов можуть повернутися на війну.

"Справа у тому, що не виконується державна програма компенсації. До жовтня бізнесмени, маючи у штаті мобілізованих співробітників та сплачуючи їм зарплатню отримували компенсації з держбюджету, але з листопада цих виплат нема й працевлаштовувати таких людей бізнес не хоче, бо колишній боєць у будь-який час може повернутися на фронт. Минулого тижня спілкувався із знайомими, які щойно демобілізувалися, а вони через тиждень знову мобілізувалися. Сказали, що не розуміють чим тут займатися, а там вони у своїй тарілці. Тобто с ризик що його візьмеш на роботу, а він знов піде", - розповів він кореспонденту depo.ua.

При цьому, каже Чумак, багато бізнесменів залюбки беруть колишніх "атошників" на роботу, бо розуміють, що "у разі наїзду на них контролюючих органів це буде їх передовий загін".

"Реформи заявлено, але вони не йдуть - перевірки бізнесу як були, так і залишилися і стали навіть жорсткіше, тому мабуть люди будуть для захисту свого бізнесу брати хлопців до себе", - пояснює він.

Рекрутери та рекрутингові агенції, з якими зв'язався depo.ua, розповідають, що упередженого ставлення до колишніх бійців АТО майже нема.

"Можливо, у колишнього "атошніка" можуть бути проблеми з працевлаштуванням на місце, де треба бути особливо стресостійким та стримувати свої емоції. А охоронні агенції навпаки наймали б колишніх бійців", - розповідає директор рекрутингового агенства Vasko-personal Викторія Скрипкюмене.

Директор рекрутингової агенції Work & Life Денис Григор'єв розповів depo.ua, що роботодавці спеціально "атошників" не замовляють, але й не відмовляються від кандидата, якщо дізнаються, що він воював в АТО. Деякі патріотично налаштовані фірми можуть навіють надати бійцю перевагу, якщо обирають проміж ним та іншим здобувачем.

"Яка різниця, воювала людина чи ні, якщо в неї з психікою все гаразд й вона не втратила професійних навичок? Навпаки досвід АТО це плюс, тому що людина толерантна до своєї країни і до своєї компанії проявить таке ж відношення", - каже Григор'єв.

Бійці АТО на це відповідають, що рекрутери можуть і не знати, чи взяли врешті на роботу людину, яка була ними рекомендована. Крім того жодна фірма зараз не зізнається у тому, що принципово не бере "атошників".

ЦЕНТР ЗАЙНЯТОСТІ ЩЕ ВИВЧАЄ ПРОБЛЕМУ

В Федерації роботодавців України відповіли, що працевлаштуванням демобілізованих бійців не займаються.

А у Державному центрі зайнятості, який виконує функцію "рятувального круга" для безробітних, схоже, про цю проблему не чули взагалі. Зокрема на запит depo.ua: чи охоче роботодавці беруть на роботу колишніх бійців АТО, пообіцяли відповідь надати згодом.

Все новости Ужгорода и Закарпатья читайте на Depo.ua
 

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme